Upitnik o mentalnom blagostanju
Hvala na učešću u anketi.
Prikaz rezultata
Na grafikonu su prikazane vrednosti dobijene Vašom samoprocjenom. U tri dimenzije su raspoređene komponente mentalnog blagostanja: emocionalna, socijalna i psihološka. Vaš lični krug pokazuje vaš lični profil. Za svaku komponentu navedena je prosječna vrednost koja na skali od 1 do 5 pokazuje stepen u kojem se vaši odgovori odnose na određenu komponentu. Imajte na umu da dobijeni krug ("mreža") jeste rezultat izjašnjavanja na tvrdnje iz upitnika i pruža samo trenutnu sliku vašeg mentalnog blagostanja.
Mentalno blagostanje
Mentalno blagostanje predstavlja bitan i određujući uslov opšteg zdravlja svakog pojedinca. Ono utiče na društvene odnose, radni učinak, sposobnost da se brine o sebi i drugima, mogućnost donošenja ispravnih poslovnih i životnih odluka. Mentalno zdravlje, odnosno blagostanje, definiše se kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale i ciljeve, uspješno rješava uobičajene životne probleme i nosi se sa životnim stresovima, sposoban/na je za produktivan rad i svrsishodne aktivnosti i doprinosi zajednici. Koncept pozitivnog mentalnog zdravlja podrazumijeva da osoba ima dovoljno sredstava za dostojanstven život, da radi, da ostvaruje dobre odnose s drugima, da ima osjećaj kontrole nad svojim životom, osjećaj povezanosti, pripadanja i smisla života.
Emocionalna komponenta: (na skali od 1 do 5)
Osobe koje imaju dobro emocionalno zdravlje su one koje ne guše svoje emocije niti ih one preplavljuju. Ne poistovjećuju sebe sa svojim emocijama niti su otuđene od njih. Umiju da upravljaju svojim mislima i emocijama, da ih izražavaju na primjeren način i da ih kanališu u konstruktivne svrhe. Sposobnost samoregulacije im omogućava da održavaju pozitivna i ublažavaju negativna unutrašnja stanja. Otporne su na stres i brže se oporavljaju od životnih nemira, a iz neuspjeha izvlače korektivna ponašanja. Zahvaljujući svemu tome, osjećaju se "dobro u svojoj koži" i imaju dobre odnose sa drugima.
Socijalna komponenta: (na skali od 1 do 5)
Socijalno blagostanje obuhvata sposobnost pojedinca da se prilagođava i integriše u svoje društveno i/ili radno okruženje, da se povezuje sa drugima, da osjeća pripadnost kolektivu, da uživa u atmosferi uzajamne naklonosti, poštovanja i povjerenja u interakciji sa kolegama. Važan faktor socijalnog blagostanja je i slika o sebi kao važnom, produktivnom članu društvene zajednice koji ostvaruje date ciljeve i doprinosi dobrom funkcionisanju i razvoju svoje uže i šire društvene zajednice.
Psihološka komponenta: (na skali od 1 do 5)
Psihološko blagostanje podrazumijeva samoprihvatanje, to jest ljubav i vrednovanje svog bića i pored svijesti o svojim ograničenjima i nedostacima. To znači da razlikujemo svoje biće od svojih ponašanja, koja možemo da odobravamo ili da kritikujemo i korigujemo. U psihološko blagostanje su ugrađeni pozitivni, podsticajni i autentični međuljudski odnosi. Takođe, sposobnost korišćenja sopstvenih i potencijala okoline, kao i osjećaj da se može uticati na okruženje, unijeti svoj lični pečat u radne procese i odnose. Psihološko blagostanje počiva i na balansu između razvijenog osjećanja individualnosti, samoodređenja, autonomije i sposobnosti prilagođavanja i osjećaja pripadnosti. Psihološko blagostanje je neodvojivo od uvjerenja da, uprkos neizbježnim izazovima i nedaćama, život ima smisla i od unutrašnje motivacije ka samoostvarenju i samoprevazilaženju - stalnom razvoju sebi svojstvenih potencijala i obogaćivanju svoje jedinstvene ličnosti.